Терезе Сјамандер Магнусон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Терезе Сјамандер Магнусон (родена на 9 април 1970 година) — шведски истражувач на вода и шеф на Институтот за нордиска Африка .

Животопис[уреди | уреди извор]

Терезе Сјамандер Магнусон има титула доктор на науки за управување со водни ресурси од Универзитетот Линкепинг во Шведска и долгогодишно искуство во развојна помош на земјите во развој.[1][2] На 18 јули 2019 година, шведската влада ја назначила за нов директор на Нордискиот африкански институт, позиција што ја презела на 1 октомври 2019 година.[3] Претходно работела во Стокхолм Меѓународен институт за вода .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. SIWI. „Therese Sjömander Magnusson, PhD“. Stockholm International Water Institute. Посетено на 2019-08-20.
  2. „Intervju med Therese Sjömander Magnusson – chef för Unescos första forskningscenter i Sverige « Svenska Unescorådet“. www.unesco.se. Посетено на 2019-08-20.
  3. „Press release from the Swedish Ministry of Foreign Affairs, 18 July 2019: New Director for the Nordic Africa Institute“.