Тереза Керндлова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тереза Керндлова
Животописни податоци
Родено имеТереза Керндлова
Роден(а)6 октомври 1986
ПотеклоБрно,  Чешка
ЖанровиПоп, Ритам и блуз
ИнструментиПејач
Период на активност2001–сè уште
ИздавачиUniversal

Тереза Керндлова (чешки: Tereza Kerndlová, родена на 6 октомври 1986 во Брно) е пејачка од Чешка. Од 2001 до 2005, настапувала во триото „Блек Милк“, а после тоа го издала нејзиниот прв соло албум Орхидеј.

Во 2008 ја претставувала Чешка на изборот на песна за Евровизија, со песната „Have Some Fun“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]