Теракотна војска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теракотна војска
Упростено 兵马俑
Традиционално 兵馬俑
Буквално: Војник и коњ погребални скулптури
Теракотната војска

Теракотна војска (Кинески: 兵马俑; буквално: „Војник и коњ погребални скулптури“) е колекција на теракотни скулптури кои ги претставуваат војските на Ќин Ше Хуанг, првиот цар на Кина. Тоа е форма на погребална уметност, закопана со императорот во 210-209 п.н.е. и чија цел е да се заштити царот во неговиот задгробен живот.

Фигурите датираат од крајот на трети век п.н.е,[1] а биле откриени во 1974 година од страна на локални фармери од Сјен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lu Yanchou, Zhang Jingzhao, Xie Jun; Jingzhao; Jun; Xueli (1988). „TL dating of pottery sherds and baked soil from the Xian Terracotta Army Site, Shaanxi Province, China“. International Journal of Radiation Applications and Instrumentation. Part D. Nuclear Tracks and Radiation Measurements. 14 (1–2): 283–286. doi:10.1016/1359-0189(88)90077-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)