Теохарис Геројанис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Theoharis Geroyannis.jpg
Роден 1858 г.
Леригово, Отоманска империја
Починал 1910 г.
Атина, Грција
Занимање медицина

Теохарис Геројанис (на грчки: Θεοχάρης Γερογιάννης) е грчки лекар, музичар, музиколог, општественик, еден од првите организатори на грчката вооружена пропаганда во Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во 1858 година во халкидишкото градче Леригово, тогаш во Отоманската империја, Арнеа, Грција[1]. Брата му Георгиос Геројанис бил градоначалник на Леригово од 1896 до 1906 година. По професија Теохарис е лекар. Учел музика од Димитър Златанов Градоборчето и Стаматиос Заркинос во Солун. Започнал да предава европска музика во Атинската филхармонија. Пеел 15 години со успех во Атина и пишувал музички барања[2].

Во 1902 година го основал Централниот македонски силогос во Атина заедно со своите браќа Маврудис и Христодулос[3][4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pandektis
  2. Τάκης Καλογερόπουλος, Λεξικό της Ελληνικής μουσικής, εκδόσεις Γιαλλελή, 2001.
  3. Θεοχάρης Γερογιάννης
  4. Θεοχάρης Γερογιάννης