Теорија на заговор (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Теорија на заговор (англиски: Conspiracy Theory) е американски филм од 1997 година, во режија на Ричард Донер. Главните улоги ги играат: Мел Гибсон, Џулија Робертс, Патрик Стјуарт итн.

Содржина[уреди | уреди извор]

Џери Флечер (го игра Гибсон) е вљубен во една жена (ја игра Робертс) која на ја набљудува од далеку, а која работи како државен службеник. Тој пак е голем критичар на државата и е опседнат со идејата дека на сите страни се случуваат разни тајни заговори. Меѓутоа, една од замислените приказни започнува да му се случува во стварноста. Непознати опасни луѓе сакаат да го убијат, а бегајќи од нив, тој верува само во жената која ја сака, а таа не го знае тоа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Теорија на заговор“, Антена, број 881, 15.5.2015, стр. 17.