Теодот I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Теодот I Цариградски
Вселенски патријарх
Црква Црква на Константинопол
Од 815
До 821
Претходник Никифор I Цариградски
Наследник Антониј I Цариградски
Лични податоци
Роден Наколеја
Деноминација Православие
Седиште Цариградска патријаршија
Занимање Патријарх
Игнатиј (појаснување) Теодот

Теодот I ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 815 до 821 година.

Религиозни титули
Претходник
Никифор I
Цариградски патријарх
815–821
Наследник
Антониј I