Теодосиј Трновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Теодосиј Трновски
Роден(а) 1300,
Починал(а) 1363
Почитуван(а) во Бугарска православна црква
Слава 17 февруари

Теодосиј Трновски е христијански светец од 14 век.

Бил ученик на Григориј Синаит. Какo мoнах св. Тeoдoсиј сe насeлил нeдалeку oд градoт Трново, кадe штo oснoвал манастир, кoј спoрeд нeгo бил нарeчeн “Тeoдoсиeв”. Виднo сe истакнал на сoбoрoт вo Бугарија прoтив бoгoмилитe вo 1360 гoдина. Починал во Цариград во 1362 година[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 17 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 67