Теодор Фуџита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теодор Фуџита
Thetsuya Theodore Fijuta.jpg
Роден20 октомври 1920 година
Китакјушу, Јапонија
Починал19 ноември 1998
Чикаго, Илиноис, САД
ЖивеалиштеЈапонија, САД
ДржавјанствоЈапонија, САД (1968)
ПолињаМетеороголија
УстановиУниверзитет во Чикаго
ОбразованиеТехнолошки институт Кјушу
Универзитет во Токио
Познат поторнада, Фуџитова скала
Поважни наградиОрден на Светото Богатство, Златна и Сребрена ѕвезда (1991)

Тетсуја Теодор Фуџита (1920-1998 год.) — јапонски метеоролог.

Со помош на својата сопруга и еден колега, изработил скала со шест различни сили на торнадото, која е наречена по неговото име. Прво го изучувал торнадото предизвикано од пожарите предизвикани како последица на експлозијата на атомската бомба во Втората светска војна. Се преселил во САД во почетокот на 50-тите години на 20 век и на Универзитетот во Чикаго продолжил со својата истражувачка работа проучувајќи ги тропските циклони.