Теогнис од Мегара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теогнис од Мегара

Теогнис од Мегара бил грчки поет и философ од 6 век п.н.е.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Според Теогнис, ако на злобниот човек не му направиш само една услуга, тој ќе ги заборави сите други услуги што си му ги направил. Затоа, од таквиот човек треба да се бега како од опасно пристаниште. Тој верувал дека, кога би се собрале сите луѓе на светот, со нив не би се наполнил ниту само еден брод.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 178.