Прејди на содржината

Тенгџоу

Координати: 35°05′N 117°09′E / 35.083° СГШ; 117.150° ИГД / 35.083; 117.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенгџоу во рамките на Кина
Тенгџоу
Местоположбата на Тенгџоу во Кина

Тенгџоу (кинески: 滕州, пинјин: Téngzhōu) — градска околија во состав на Цаоџуанг во покраината Шандунг, НР Кина. Во Пролетно-есенскиот период, на ова место се наоѓала феудалната вазална држава Тенг.

Зафаќа површина од 1.485 км² и има 1.577.806 жители (2005).[1] Градоначалник е Ду Јунггуанг, а партиски начелник е Ниу Чиџунг.

Административно е поделен на 21 месна единица.

Тенгџоу е родно место на истакнатиот филозоф Мо-це (470-391 п.н.е.)

  1. „滕州市2006年国民经济和社会发展统计公报“. Архивирано од изворникот на 2007-03-20. Посетено на 2013-11-04.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


35°05′N 117°09′E / 35.083° СГШ; 117.150° ИГД / 35.083; 117.150