Темпи (Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Темпи)
Прејди на: содржини, барај
Темпи, Аризона
Темпи околу 1870 година

Темпи е град во северната држава Аризона во САД. Според пописот во 2006 има 169 712 жители.

Географска локација[уреди | уреди извор]

Градот Темпи е сместен западно од Феникс, јужно од Скотсдејл, северно од Чандлер и источно од Меса.

Историја[уреди | уреди извор]

Американските Индијанци од племето Хохокам биле староседелци на подрачјето на денешен Темпи, каде што граделе пат по кој што носеле вода за земјоделските насади. Првите населби на ова племе биле напуштени на крајот на 1400 година.

Образование[уреди | уреди извор]

Во Темпи е сместен Универзитетот на Аризона

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Градот Темпи е збратимен со следните градови:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]