Теменица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теменица
Горниот тек на Теменица, кај Собраче
Местоположба
ЗемјаСловенија
Физички особености
Устие 
 • место
Крка
 • координати
45°47′39″ N; 15°07′27″ E / 45.7942° СГШ; 15.1241° ИГД / 45.7942; 15.1241Координати: 45°47′39″ N; 15°07′27″ E / 45.7942° СГШ; 15.1241° ИГД / 45.7942; 15.1241
Должина27 км [1]
Големина на сливот103 km2 [1]
Особености на сливот
ТечениеКрка→ СаваДунавЦрно Море

Теменицарека во Словенија. Таа е една од најкарактеристичните реки што тонат на карстниот терен во Словенија.[2]

Име[уреди | уреди извор]

Името Теменица потекнува од архаичната вообичаена именка * теменицаизвор“ (споредбено со полскиот дијалект ciemienica „извор“, чешкиот temenec „извор“).[3]

Географија[уреди | уреди извор]

Поплавено подрачје од Теменица во Требње

Реката оди под површината двапати. Потекнува од јужниот дел на Савските Ридови. За прв пат тоне во близина на Долење Поникве во неколку дупки .[4] Повторно се појавува во долината Мирна Печ кај изворот Зијало. Тече над земјата до дупка во близина на Горичка Вас, каде тоне по втор и последен пат. Третиот и последен извор на Теменица се наоѓа на Лукња при Пречни. Тече низ полето Карст Залог и се спојува со реката Крка како најголема притока.[5]

Должината на Теменица е 27 км,[1] и нејзината подземна должина е 1.75 км мерено во права линија.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. „Reka Temenica, Ribiška družina Novo mesto“. www.rdnovomesto.si (словенечки). Посетено на 23 февруари 2021.
  3. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. стр. 424.
  4. „Temenica | Gore-ljudje“. www.gore-ljudje.net. Посетено на 23 февруари 2021.
  5. Ašič, Zala (2008). Geografska zasnova zavarovanja reke Krke kot naravnega spomenika v Mestni občini Novo mesto [Geographical Design of the Krka River Cover as a Natural Monument in the Municipality of Novo Mesto] (PDF) (словенечки и англиски). Department of Geography, Faculty of Arts, University of Ljubljana. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 22 април 2014.
  6. Glavan, Matjaž (2005). Vsebnost nitratnega iona (NO3) in amonijevega iona (NH4+) v reki Temenici [Nitrate Ion (NO3) and Ammonium Ion Content in the Temenica Rivera (NH4+) v reki Temenici] (PDF) (словенечки и англиски). Department of Agronomy, Biotechnical Faculty, University of Ljubljana.