Прејди на содржината

Телохранител (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Телохранител“ (англиски: The Bodyguard) — американски филм од 1992 година, во режија на Мајк Џексон. Главните улоги ги толкуваат: Кевин Костнер, Витни Хјустон и Гери Кемп.

Содржина[уреди | уреди извор]

Познатата печајка Рејчел Марон добива заканувачки пораки и затоа, нејзиниот тим го ангажира телохранителот Френк Фармер, кој на задачата ѝ пристапува многу сериозно. Сепак, тоа се должи и на фактот што тој е опседнат со својот неуспех во минатото, кога поради негов пропуст, не успеал да спречи еден атентат. Поради преголемите мерки за безбедност што ги презема Френк, Рејчел е вознемирена и на почетокот, таа е непријателски настроена кон него, но постепено, тие стапуваат во љубовна врска. На крајот, Френк открива дека на Рејчел ѝ се заканува опасност од нејзината непосредна близина, т.е. од нејзината сестра.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 867, 6.2.2015, стр. 21.

[Категорија:Филмови на Мајк Џексон]]