Телингштет (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Црковна парохиска општина Телингштет (германски: Kirchspielslandgemeinde Tellingstedt) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Телингштет. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Црковната парохиска општина Хенштет и Црковната парохиска општина Лунден за да ја создадат општинската заедница Црковната парохиска општина Ајдер.

Знаме на Телингштет

Црковната парохиска општина Телингштет се состоела од следниве општини:

 1. Делштет
 2. Дерплинг
 3. Гаусхорн
 4. Хефеде
 5. Пален
 6. Шалкхолц
 7. Зидердорф
 8. Телингштет
 9. Тиленхеме
 10. Вален
 11. Велмбител
 12. Вестерборстел
 13. Вром

Координати: 54°13′01″ N; 9°16′59″ E / 54.217° СГШ; 9.283° ИГД / 54.217; 9.283