Телесна стража на Суверениот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Телесната стража на кралицата

Телесна стража на Суверениот (англ. Sovereign's Bodyguard) е групниот назив на три церемонијални единици во Обединетото Кралство чија задача е да го чуваат и бранат Суверениот. Тие единици се:

Иако Јоумени на Гардата е постара единица, Вооружените господа се од повисок ранг, заради тоа што нивната класа е 'господа', а не 'јоумени', и заради тоа што се 'најблиска гарда', т.е. личната гарда на Суверениот. Кралската стрелачка дружина ја има оваа улога кога Суверениот е во Шкотска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]