Телескоп СОАР

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Телескоп СОАР
Telescope SOAR
Cerro Las Tortolas indistance incenter.jpg
Широк поглед на неколку опсерватории вклучувајќи го Серо Пачон со СОАР
Надм. висина2 738 m
Бранова должинавидливa и инфрацрвена
Прва светлина17 април 2004
Пречник4,1 m
Страница на Ризницата Содржини на Ризницата

Телескоп СОАР (англ. Southern Astrophysical Research Telescope) – модерен телескоп со пречник на огледалото од 4,1 метар кој работи во спектарот на видливата и инфрацрвената светлина. Сместен е во Серо Пачон во Чиле. Управуван е од конзорциум во кој учествуваат Бразил, универзитетот од Мичиген, Нациолната оптичка опсерваторија на САД и универзитетот од Северна Каролина.

Подготовките на локацијата почнале во септември 1998 година. Договорот меѓу партнерите бил потпишан во јануари 1999 година. Огледалата биле инсталирани во февруари 2004 година, а пуштањето било на 17 април 2004 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. SOAR Telescope Official Site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]