Телевизиска кула Ендем

Координати: 41°01′35″N 28°37′13″E / 41.0263888889° СГШ; 28.6202777778° ИГД / 41.0263888889; 28.6202777778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Телевизиска кула Ендем
Beylikdüzü Endem Televizyon Kulesi
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Телевизиската кула Ендем (турски: Beylikdüzü Endem Televizyon Kulesi) се наоѓа во Истанбул, Турција. Таа е висока 236 метри и била изградена во периодот од 1998 до 2002 година. Во кулата има отворено ресторан кој се наоѓа на 154 метри височина од земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°01′35″N 28°37′13″E / 41.0263888889° СГШ; 28.6202777778° ИГД / 41.0263888889; 28.6202777778