Тегемски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тегемски јазик
Застапен воСудан
Говорници600 (2000)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3laf

Тегемскиот јазик или познат како лафофаски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 600 говорници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]