Тегалиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тегалиски јазик
Застапен воСудан
Говорници36.000 (1984)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ras

Тегалискиот или тегалски јазик — дел од подгрупата на рашадски јазици од поголемото семејство кардофански јазици. Јазикот се зборува во Судан од околу 36.000 жители и е сроден со тагојскиот јазик.

Јазикот има два големи дијалекта, рашадски или гомски и тегалиски основен. Етнолог и некои јазичари ги сметаат за една иста варијанта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Williamson & Blench 2000

Поврзано[уреди | уреди извор]

Рашадски јазици
Кардофански јазици