Театар „Бошко Буха” Белград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Позориште „Бошко Буха” Београд
Податотека:FOTOlogo Pozoriste BOSKO BUHA - plavi.JPG
Адреса
Трг републике 3
Град
Земја Предлошка:Застава
Архитект арх. Белић, -{Riunione}-[1]
Опериран од Игор Бојовић
Капацитет 288[1]
Тип ФОН[1]
Отворен октомври 13, 1950; пред 73 години (1950-10-13)
Реновиран 1954—1971.[1]
2014—данас[2]
[http://buha.rs Уредете го ова на Википодатоците buha.rs Уредете го ова на Википодатоците]


Театарот ,,Бошко Буха“ во Белград е основан на 13 октомври 1950 година, од некогашното Културно-уметничко друштво „Рода“ прераснувајќи во првиот српски професионален театар за деца и младинци. Меѓу основачите, најистакнато место и припаѓа на г-ѓа Гита Предиќ-Нушиќ, ќерката на големиот драматург Бранислав Нушиќ .[3][4]

Театарот го добил името во спомен на легендарниот младо момче, партизански борец-бомбардер Бошко Буху (1926-1943), кој бил еден од најмладите народни херои на тогашната земја Југославија.[5]

Сцена за деца[уреди | уреди извор]

Од почетокот на работата на Театарот до денес, преку работата на режисерите Гита Предиќ Нушиќ, Ѓурѓинка Марковиќ и Михаило Фаркиќ, воспоставена е основната репертоарска насока, која продолжува во последно време под раководство на Љубивоје Ршумовиќ, Ненад Ненадовиќ ., Милорад Мандиќ Манда (Београд, 3ти мај 1961г. — Београд, 15ти јуни 2016г.) и Бошко Ѓорѓевиќ и денес првото здружение на театарот Бошко Буха - бајка. Адаптациите на бајките и класиците за деца се основниот репертоар на овој театар. Нивните сценски адаптации се движат од класиците ( Малата сирена, Петар Пан, Василиса Убавата, Затвореникот на царот ) до тематски, содржински и естетски модернизирани ( Пипи Долгиот Чорап, Мајсторот за мува). Театарот во последно време прикажува и наслови кои се помалку се потпираат на класичниот драмски текст ( Чудо, Игра, Син зајак ). . . главно поставени во копродукции со професионални трупи и театри за деца и млади од странство ( Данска, Турција, Франција ). . . ).

Галерија на слики од претставата[уреди | уреди извор]

Вечерна сцена[уреди | уреди извор]

Палатата Реунион, каде што во 1954 г. имало адаптација на театарската сала за потребите на детскиот театар „Бошко Буха“

Вечерната сцена на Буха им се обраќа пред сè на средношколците и адолесцентите, кои како целна група се прилично запоставени во театарскиот живот на Белград. По сезоната на Шекспир и ренесансната комедија ( Скроти Горопад, слуга на двајца господари ), Вечерната сцена сега прикажува современи проблематични дела кои се занимаваат со горливи општествени и генерациски прашања, прилагодени на помладата генерација - Инстант сексуално образование, игра во мракот, Ветливо момчеВнимавај “. . . Исто така, една од репертоарските тенденции е и современата комедија ( Зад сцената, Својта, госпоѓа министерка ), чија намера е да ја врати публиката во театарот со голем ансамбл претстави.

ТИБА фестивал[уреди | уреди извор]

Театарот Бошко Буха е и организатор на фестивалот ТИБА (Театарска меѓународна белградска авантура), најголемиот меѓународен театарски фестивал за деца и млади. Благодарение на овој фестивал низ белградските театри поминаа трупи од цела Европа и светот. Покрај можноста за увид во нивната работа, фестивалот започнува иницијативи за копродукции и меѓународна соработка, а посебни активности вклучуваат работилници и предавања посветени на училишните педагози чија цел е воспоставување поблиска соработка меѓу училиштата и театрите како двете нај важни институции кај младите генерации.

Ансамбл и соработници[уреди | уреди извор]

Ансамблот на театарот „Бошко Буха“ отсекогаш го сочинувале најреномираните драмски уметници кои значаен дел од својата кариера фокусирале на работата за деца и млади. Ансамблот на театарот „Бошко Буха“ денес вработува дваесет и еден глумец ( Александар Радојиќиќ, Александра Симиќ, Андрија Милошевиќ, Андријана Оливериќ, Боба Латиновиќ, Бојана Ординачев, Борка Томовиќ, Горандањиќ, Бранислав Планислав, Драга Чириќ, Драгољуб Денда, Ивала Локнер, Јелена Тркуља, Катарина Марковиќ, Немања Оливериќ, Ненад Ненадовиќ и Урош Јовчиќ ), а првите глумечки чекори во овој театар ги направија Предраг Мики Манојловиќ, Олда Арнериќ, Неда Божиќ, Горан Шушљик и други. Соработуваме и со најзначајните режисери ( Мирослав Беловиќ, Миња Дедиќ, Дејан Мијач, Милан Караџиќ, Јагош Марковиќ, Југ Радивојевиќ, Никита Миливојевиќ . . . ) и писатели ( Милован Витезовиќ, Миодраг Станисављевиќ, Љубивоје Ршумовиќ, Стеван Копривица . . . ) од сите генерации. Наши постојани соработници се и сценографите како Герослав Зариќ и Александар Дениќ, костимографите Анџелина Атлагиќ, Зора Мојсиловиќ, Јелена Стокуќа и композиторите Александар Локнер и Момчило Бајагиќ, Корнелије Ковач, Зоран Симјановиќ и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Подаци о обекту“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-05-17. Посетено на 23. 4. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „„Буха" се сели под окриље „Вука". Политика. 15. 4. 2014. Посетено на 23. 4. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. Београд/Званична презентација града
  4. Сећања / Првих двадесет година
  5. Вујовић, Бранко (2003). Београд у прошлости и садашњости. Београд: Издавачка кућа Драганић. стр. 145.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]