Театарска војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Театарска војна
Дел од Руско-Шведска Војна (1788–90)
Датум 24 септември 1788 – 9 јули 1789
(9 месеци, 2 недели и 2 дена)
Место Шведска
Завојувани страни
Данска-Норвешка Шведска
Команданти и водачи
Принц Чарлс од Хесен-Касел Андерс Рудолф ду Риц
Сила
8.000–10.000 Непознато
Жртви и загуби
1.500–3.000 убиени, ранети или заробени Непознато

Театарска војна (1788-1789) (шведски: Teaterkriget) или Брусничка војна (норвешки: Tyttebærkrigen, дански: Tyttebærkrigen), била кратка војна меѓу Данска-Норвешка и Шведска, која започнала на 24 септември 1788 година и формално траела до 9 јули 1789 година. Иако одлуката за нападот била донесена во Данска, мнозинството од напаѓачките војници биле Норвежани од Данско-Норвешката армија.

Нападот бил насочен кон регионот познат како Бохуслен во Шведска и требал да дејствува како диверзија за да се ослободи Русија, која била сојузник на Данска-Норвешка и неодамна била нападната од Шведска (Руската војна на Густав III). Ова ја принудила Данска-Норвешка да го почитува нивниот сојуз меѓу двете држави што бил потпишан во 1773 година.

Позадина[уреди | уреди извор]

Кога Густав III од Шведска на своја иницијатива, и противуставно, ја нападнал Русија во 1788 година и со тоа ја започнал Руско-Шведската војна од 1788–90 година, Данска се нашла во непријатна позиција. Во Договорот од Царское Село од 1773 година, Данска-Норвешка се обврзала да помогне со 12.000 луѓе, шест линиски бродови и три фрегати во случај Русија да биде нападната. Набргу по шведскиот напад, Русите побарале Данска-Норвешка да го одржи ветувањето, и така Данска-Норвешка била принудена да се приклучат на војната. Кога Густав III добил вест за ова, извикал „Спасен сум!“ .

Имајќи предвид дека нападот врз Русија бил само иницијатива на Густав, и дека многу Шведски офицери и противници на кралот биле силно против војната и дека војната не се водела многу успешно, овој извик може да изгледа чуден. Сепак, Густав III, остроумниот политичар го видел ова како златна можност да го сврти шведското мислење во своја полза. Тој го напуштил борбениот фронт во Финска и продолжил кон Стокхолм, а потоа и во Даларна каде успеал да поттикне неколку слободни корпуси да учествуваат во одбраната против Данците и Норвежаните. И покрај силната поддршка од народот, Шведска имала само 10.000 луѓе кои морале да бидат поделени помеѓу Сканија, Јемтланд и Бохуслен.

Данско-Норвешки Напад[уреди | уреди извор]

Првата данска сила од околу 8.000-10.000 луѓе под команда на принцот Чарлс од Хесен го нападнала Бохуслен од Норвешка на 24 септември и брзо напредувала кон Венерсборг, сретнувајќи слаб шведски отпор. Полковник Јохан Вернер Транефелт се обвиткал во Квиструм северно од Удевала со 700 од неговите луѓе, но бил поразен на 29 септември од страна на многу поголеми Дански-норвешки сили предводени од генерал-мајор Јохан Фридрих фон унд цу Мансбах. За една недела Данско-Норвежаните ја зазеле Удевала, Венерсборг и Амал и на 6 октомври побарале предавање на Гетеборг.

Офанзивните трупи наишле на мал отпор и ја окупирале Удевала, Венерсборг и Амал за една недела, но подоцна биле запрени во Гетеборг. Од 10.000 војници, Норвежаните загубиле само 8 во конфронтациите што следеле.

Одбраната на Гетеборг[уреди | уреди извор]

Во тоа време, самиот Густав III пристигнал во градот и презел решителна акција; тој го отпуштил пасивниот генерал-полковник Андерс Рудолф ду Риц и го заменил со генерал-полковник Јохан Шпар од Софдеборг . Одбраните на Гетеборг брзо биле засилени. Покрај тоа, британскиот амбасадор во Копенхаген, Сер Хју Елиот, пристигнал во Гетеборг и посредувал за кратко примирје со Данско-Норвешкиот командант на 9 октомври. Тактиките на одложување и застој го продолжиле примирјето во фази до мај 1789 година.

Заклучок и последици[уреди | уреди извор]

Соочени со примирје, закани за заеднички напад врз Холштајн од Велика Британија и од Прусија, и со уште посилно одбранет Гетеборг, данско-норвешките трупи тргнале на 12 ноември 1788 година кон Норвешка, а Густав III можел да го искористи ова како изговор да го наречел победа. Ова било погодно за Шведска бидејќи борбите на финскиот фронт сè уште биле во тек.

Успехот можел да се претвори во дебакл кога било откриено дека поручникот Бензелстјарна со одобрение на кралот планирал да ги запали седумте руски бродови во пристаништето во Копенхаген. Преку откровението, плановите никогаш не биле реализирани.

Напаѓачката Данско-Норвешка сила изгубила само осум мажи преку воени дејствија. Речиси несериозните шведски и норвешки имиња за конфликтот не го одразуваат вистинското страдање предизвикано: Данско-Норвешката армија загуби 1.500-3.000 мажи поради глад, болест, лоши санитарни услови и изложеност на постојани есенски врнежи. На 12 ноември, норвешката дивизија се повлече назад во Норвешка.

На 9 јули 1789 година, пред заканата од комбинираната моќ на Британија и Прусија, Данска-Норвешка се согласиле да го прекинат активното ангажирање во конфликтот. Изјава за неутралност била издадена од Данска-Норвешка, а не формален мировен договор.

Фредерик фон Хакстаузен учествувал во оваа кампања како офицер. Како резултат на катастрофалната одредба на војниците, што била причина за фатална чума меѓу нив, тој отпатувал во странство во 1793 година со цел да студира воено снабдување. За да го направи тоа, тој ги посетил Пруската, Австриската и другите војски.

Името на војната[уреди | уреди извор]

Шведскиот термин „Театарска војна“ го одразува мислењето во подоцнежните времиња дека војната во пракса била театарски спектакл, а не „вистински“ воен конфликт.

На норвешки, војната е позната како Tyttebærkrigen по норвешкиот збор за планинска брусница, во сеќавање на тоа како норвешките трупи, на кои им било одбиена помош од месното население, морале да живеат од земјата во сезоната на бобинки.

Извори[уреди | уреди извор]