Тврдина Турн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Турн
Grad Turn
GradTurn.jpg
Општи податоци
ГрадПоточе
ЗемјаСловенија

Тврдината Турн (словенечки: Grad Turn, германски: Thurn[1]) — дворец кој се наоѓа во близина на селото Поточе, во Словенија. Изградбата за првпат се споменува во 1408 година и веројатно била изградена во средината на 14 век. Во почетокот на 15 век, таа била во сопственост на грофовите на Цеље. Објектот бил значително оштетен во 1439 година, за време на борбите меѓу Хабсбуршката монархија и Грофство Цеље, и повторно од страна на отоманските Турци во 1473 година.

Со уништувањето на Грофството Цеље, замокот станал сопственост на Хабсбуршката монархија. Царот Максимилијан I ја продал на локалниот гроф Јуриј фон Егх, кој бил општински управител на Хабсбуршкиот имот во овој регион, и кој поседувал неколку тврдини во регионот. Во 1793 била купена од страна на Мартин Урбанчиќ, кој исто така бил управител на Брдо. Во 1909, замокот бил купен од страна на Отон фон Детела.

По Втората светска војна, имотот бил конфискуван од страна на комунистичкиот режим во Југославија. Во тој период била користена како касарна за Југословенската народна армија и од 1962 година била претворена во дом за стари лица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 55. Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)