Тврдина Стрмол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Стрмол
Grad Strmol
Grad Strmol 02.jpg
Општи податоци
ЗемјаСловенија

Тврдината Стрмол се наоѓа во Словенија. Нејзиното име потекнува спорен нејзините градеители, фамилијата Стрмол. За првпат, замокот се споменува во 13 век, иако не постојат сигурни податоци за нејзиното основање. Моментално, објектот служи како сала каде се одржуваат некои од конференциите на Владата на Реублика Словенија.

Во јануари 1944 година, партизаните ги киднапирале и убиле сопствениците на замокот, Радо Хрибар (1901–1944) и Ксенија Горјуп Хрибар (1905–1944). Замокот бил национализиран од комунистичката влада по војната. Барањето за враќање на имотот било поднесено во 1992 година, а замокот бил вратен на наследниците во 2004 година[1][2][3][4]. Телата на Радо Хрибар и Ксенија Горјуп Хрибар биле пронајдени во декември 2015 година.[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bučić, Vesna. 2006. "Strmolski interierji, pred letom 1945 in po njem." Kronika 54(2): 347–360. Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
  2. Hanc, Marjana. 2012. "Grad Strmol šepeta zgodbo zakoncev Hribar." Delo (24 October) Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
  3. Karneža Cerjak, Biserka. 2012. "Zakleti grad Strmol." Reporter (10 June) Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
  4. Stopar, Ivan. 1996. Grajske stavbe v osrednji Sloveniji: Gorenjska. Ob zgornjem toku Save. Ljubljana: Partizanska knjiga, p. 137.
  5. „Po 71 letih našli posmrtne ostanke zakoncev Hribar z gradu Strmol“. Prvi interaktivni multimedijski portal, MMC RTV Slovenija. Посетено на 2015-12-16.