Тврдина Сребреник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тврдина Сребреник
Let vrtulnikem11 - hrad Srebrenik (13.-18. stol.) jeste lepe.jpg
Тврдина Сребреник
Тврдина Сребреник се наоѓа во Босна и Херцеговина
Местоположба во рамките на Босна и Херцеговина
Општи податоци
Место Сребреник, Босна и Херцеговина
Координати 44°43′21.72″ СГШ 18°33′43.56″ ИГД / 44.7227, 18.5621

Тврдина Сребреник — тврдина која се наоѓа во Сребреник, Босна и Херцеговина. Оваа тврдина е една од најдобро сочуваните средновековни тврдини во Босна и Херцеговина, која датира од 1333 година. Таа се наоѓа во предградието на градот Сребреник. Била изградена од страна на банот Стјепан Котроманиќ. Таа некогаш била значително поголема, но во текот на нејзината историја била разрушена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]