Тврдина Снежник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Снежник
Schloss Schneberg
Grad Sneznik01.jpg
Општи податоци
ГрадЛошка долина, Постојна
ЗемјаСловенија

Тврдината Снежник се наоѓа во Лошка долина, Постојна, во Словенија. За првпат објектот се споменува во 1269 година, но денешната градба произлегува од покасно. Моментално замокот се реставрира па е затворен за јавноста.