Тврдина Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Равне
Grad Ravne
Streiteben
Општи податоци
ГрадОпштина Равне на Корошкем
ЗемјаСловенија

Тврдината Равне се наоѓа во Општина Равне на Корошкем во Словенија. Оваа тврдина била изградена во текот на 16 век. Во средината на 17 век замокот преминал во рацете на семејство Сихтен, од 1700 година на семејство Гачник, од 1809 на грофовијата Турн и за последен пат била реновиран во 1863 година.