Тврдина Пошијак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Пошијак
Istočna kula Pošijak.JPG
Пошијак
Тврдина Пошијак is located in Bosnia and Herzegovina
Тврдина Пошијак
Location within Bosnia and Herzegovina
Општи податоци
ГрадХан Пиесак
ЗемјаРепублика Српска
Координати44°05′36″ N; 18°50′44″ E / 44.093333° N; 18.845556° E / 44.093333; 18.845556

Тврдина Пошијак се наоѓа во близина на градот Хан Пиесак, Република Српска. Тврдината била изградена во 12 век. Тврдината била изградена во форма на брод. Тоа беше урнат во падот на Босна под Турците. Замокот припаѓале на српскиот благородничко семејство Павловиќ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]