Тврдина Копривник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Копривник
Grad Koprivnik
Burg Rabensberg
Општи податоци
ГрадОпштина Моравче
ЗемјаСловенија

Тврдината Копривник(словенечки: Grad Koprivnik, Vranja peč, германски: Burg Rabensberg)[1] е замок кој се наоѓа во Општина Моравче, во Словенија. Најверојатно била изградена во 12 век, со цел да се заштити трговски пат Моравче по долината на Посавје. Нејзиниот прв сопственик бил Ушалкус фон Рабенсберг. Меѓу светските војни околните реони биле купени од страна на сенаторот д-р Валентин Рожиќ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Savnik, Roman (1971). Krajevni leksikon Slovenije, vol. 2. Ljubljana: Državna založba Slovenije. стр. 108.