Тврдина Кизелштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Кизелштајн
Grad Kieselstein
Општи податоци
ГрадКрањ
ЗемјаСловенија


Тврдината Кизелштајн (герм. Kieselstein) е замок кој се наоѓа во градот Крањ, во Словенија. Замокот бил изграден во XIII век.