Тврдина Кизелштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Кизелштајн
Grad Kieselstein
Општи податоци
ГрадКрањ
ЗемјаСловенија

Тврдината Кизелштајн (герм. Kieselstein) е замок кој се наоѓа во градот Крањ, во Словенија[1]. Замокот бил изграден во XIII век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gradovi v Slovieniji“. slosi.info (словенечки). Посетено на 26.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)