Тврдина Жовнек

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тврдина Зовнек)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Жовнек
Grad Žovnek
GradZovnek.JPG
Општи податоци
ГрадОпштина Брасловче
ЗемјаСловенија


Тврдината во Жовнек се наоѓа во Општина Брасловче, во Словенија. За прв пат тврдината се споменува во 1278 година.