Тврдина Жрнов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жрнов
Zrnov1.jpg
Општи податоци
ГрадАвала
ЗемјаСрбија

Тврдината Жрнов била средновековна тврдина која се наоѓала на врвот Авала, јужно од Белград, во Србија. Тврдината била изградена во времето на Римското Царство. Тврдината била проширена со доаѓањето на Србите, и главно служела за одбрана на градот. Останките од тврдината биле со динамит срушени во 1934 година, за да на нејзино место се изгради Споменик на Незнајниот војник, чиј архитект бил вајарот Иван Мештровиќ.