Тврдина Жовнек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Жовнек
Grad Žovnek
GradZovnek.JPG
Општи податоци
ГрадОпштина Брасловче
ЗемјаСловенија

Тврдината во Жовнек се наоѓа во Општина Брасловче, во Словенија. За првпат тврдината се споменува во 1278 година.