Тврдина Градачац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Градачац
Тврдина Градачац is located in Bosnia and Herzegovina
Тврдина Градачац
Местоположба во Bosnia and Herzegovina
Општи податоци
МестоГрадачац, Босна и Херцеговина
Координати44°48′18″N 18°35′35″E / 44.805° СГШ; 18.593° ИГД / 44.805; 18.593

Тврдината Градачац — тврдина која се наоѓа во Градачац, Босна и Херцеговина[1]. Ѕидините на замокот се високи 18 метри и самата тврдина се наоѓа на 138 метри надморска височина.[2]. Замокот е граден помеѓу 1765 и 1821. Кулата била изградена во 1824 година од страна на Хусеин-капетан Градашќевиќ на темелите на тврдината која претходно била изградена од страна на Римјаните.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Castles and Fortresses“. Архивирано од изворникот на 2013-05-03. Посетено на 4 April 2013.
  2. „Gradačac Castle Altitude and Location“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2016-11-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]