Тврдина Бистрица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Бистрица
Grad Bistrica
Schloss Feistritz)
GradSlovenskaBistrica1.jpg
Општи податоци
ГрадСловенска Бистрица
ЗемјаСловенија

Тврдината Бистрица се наоѓа во Словенска Бистрица, во Словенија[1]. За првпат замокот се споменува во 1265 година.

Во 1313 година објектот им припаднал на Хабсбуршката монархија, кои го изнајмиле на семејството Валси. По 1368 година била во сопственост на властите од Цеље, а по 1456 година повторно било вратено на хергцогските семејства. Во 1587 година градот и замокот биле купени од Ханс Ветер; во 1717 замокот бил продаден на грофот Атемс, и така се задржало сè до крајот на Втората светска војна, кога бил национализиран.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Slovenska Bistrica - Park gradu v Slovenski Bistrici“. gisportal.gov.si (сл). Посетено на 26.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)