Тврдина Бела Печ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Бела Печ
Grad Bela peč
Schloss Weissenfels
Castello Fusine
Општи податоци
ГрадБела Печ
ЗемјаСловенија

Тврдината Бела Печ се наоѓа во Бела Печ, Словенија, на границата со Австрија и Италија. Дел од рушевините на тврдината се наоѓаат на самата италијанска територија. Тврдината била изградена во 1431 година од цељскиот гроф Фреферик II.

Во текот на својата историја, замокот служел за заштита на рудните богатства кои се наоѓаат по долината на Сава. По 1456 година, замокот бил во сопственост на Хабсбуршката монархија. Во текот на 1500 година, сопственици на замокот биле семејствата Бучелени и Јасенисемејство Кос. Изградбата била напуштена во XVIII век[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jakič, Ivan: "All Slovene Castles" (Vsi slovenski gradovi), DZS, 1999, ISBN 86-341-2325-1