Тврдина Јаблје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Јаблје
Grad Jablje
Schloss Habach
GradJablje.JPG
Општи податоци
ГрадЈаблје
ЗемјаСловенија

Тврдината Јабле (словенечки: Grad Jablje),[1][2]:40 also known as Jable Castle (словенечки: Grad Jable),[3]) — замок кој се наоѓа во местото Јабле, во Словенија. Замокот за првпат се споменува во 1268 година, додека сегашната структура била изградена од страна на грофовите Ламберг во околу 1530 година. Замокот потоа бил во рацете на семејството грофови Москони, а од 1780 до крајот на Втората светска војна бил во сопственост на Лихтенберг. Замокот бил национализиран по војната и темелно ограбен во текот на следните години. Во текот на комунистичкиот режим во Југославија, служел како интернат за студентите како и лабораторија за изведување на експерименти на студентите од факултетот од Љубљана.

Замокот бил темелно реновиран во периодот помеѓу 1999 и 2006 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Savnik, Roman (1971). Krajevni leksikon Slovenije, vol. 2. Ljubljana: Državna založba Slovenije. стр. 93.
  2. Gorjup, Anton; Vidali, Ivan (1954). Mengeški Zbornik 1154-1954. Ljubljana: Joz̆e Mos̆kric̆.
  3. „LOKA PRI MENGŠU - GRAD JABLE (HABACH)“ (словенечки). jable.si. Посетено на December 11, 2010.