Тања Робертс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тања Робертс 1982 година

Викторија Ли англиски: Victoria Leigh Blum; 15 октомври 1955 година - 4 јануари 2021 година), попозната како Тања Робертс англиски: Tanya Roberts), била американска филмска глумица. Нејзините најпознати филмови се: Мајсторот на ѕверот, Шина: Кралицата на џунглата и Поглед кон убиството . Со висина од 1,73 см и димензии 36-21-34, таа била еден од холивудските секс симболи во раните осумдесетти.

Биографија[уреди | уреди извор]

Таа пораснала во Бронкс, Њујорк. Нејзиниот татко бил Евреин, а нејзината мајка Ирска. Нејзините родители се развеле пред таа да започне средно училиште. На 15-годишна возраст го напуштила училиштето за да се омажи и патувала автостоп низ САД.

Таа се вратила во Њујорк за да работи како модел и учител по танц. По некое време, таа го запознала студентот по психологија Бери Робертс и се омажила за него. Додека Бери Робертс работел како сценарист, Тања Робертс почнала да посетува часови по глума во Акторското студио на Ли Стразберг и Јута Хаген. Нејзиниот дебитантски филм бил Violent Entry (1975), а една година подоцна добила улога во филмската комедија Yum-Yum Girls (1976). Нејзиниот сопруг подоцна направил сценариска кариера и парот се преселил во Холивуд.

Во 1980 година, таа била избрана меѓу 2.000 кандидати како замена за глумицата Шели Хак во ТВ серијата Ангелите на Чарли. Тој глумела заедно со Марк Сингер во 1982 година во „Господарот на ѕверот“ (меч и магија) и глумела во Плејбој истата година за да го промовира филмот. Стрипот на Вил Ајснер, по што таа се појавила како девојка на Бонд во „Убиството“ 1985) со Роџер Мур како Џејмс Бонд.

На почетокот на деведесеттите, таа започнала да снима еротски трилери, а во тоа време често ја споредувале со големата ѕвезда од тој жанр, Шенон Твид. Подоцна глумела во ТВ серии како Hotline (1994) и Happy Seventies (1998).

Таа починала на 4 јануари 2021 година, иако имало извори според кои таа починала ден претходно.[1]

Филмови[уреди | уреди извор]

Предлошка:Филмографија |- | 1975. || Насилни улазак || || || |- | 1976. || Њам-њам девојке || || || |- | 1978. || Прсти || || || |- | 1979. || Замка за туристе || -{Tourist Trap}- || || |- | 1979. || || -{Racket}- || || |- | 1979. || || -{California Dreaming}- || || |- | 1982. || Господар звери || || || |- | 1984. || Шина, краљица џунгле || || || |- | 1985. || Поглед на убиство || || || |- | 1990. || Ноћне очи || || || |- | 1991. || || -{Inner Sanctum}- || || |- | 1992. || Греси жудње || || || |}

ТВ серии[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tanya Roberts, Bond girl and Charlie's Angel, dies day after premature announcement“. The Guardian (англиски). 5. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Тања Робертс на сајту (јазик: англиски)