Таљатели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таљатели
Таљатели
ВидТестенини
Земја на потеклоИталија
Регион или државаЕмилија-Ромања и Марке
Главни состојкибрашно и јајца
Cookbook: Таљатели на Викикниги 

Таљатели (италијанскиот tagliare, што значи „сече“) - традиционален вид тестенини од регионите Емилија-Ромања и Марке во Италија. Поединечните парчиња таљатели се долги, рамни ленти слични по форма на фетуцини, и обично се широки околу 6,5 до 10 мм. Таљатели може да се сервира со различни сосови, иако класиката е сос од месо или сос Болоњезе.

Таљателите традиционално се прават од брашно и јајца. Традиционалниот сооднос е едно јајце на сто грама брашно.[1]

Потекло[уреди | уреди извор]

Легендата вели дека таљателите ги создал талентиран дворски готвач, кој бил инспириран од фризурата на Лукреција Д'есте по повод нејзината венчавка со Анибале II Бентивоглија, 1487 година. Во реалноста, ова била шега која ја измислил хумористот Аугусто Мајани во 1931 година.

Рецептот се викал таљиони од тестенини и сос на начинот на Зафиран и се служел на сребрени чинии.[2] Со текот на годините, таљателите станале вообичаена храна.

Во стаклена витрина во Стопанската комора на Болоња се наоѓа цврста златна реплика на парче таљатела, која покажува точни димензии од 1 мм до 6 мм.[3]

Текстурата е порозна и груба, што ја прави идеална за густи сосови, обично направени со говедско, телешко или свинско месо (како сосот Болоњезе), а повремено и од зајак, како и неколку други помалку богати (и вегетаријански) опции.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „An Emilian Secret La Sfoglia“. www.albertotriglia.it. Архивирано од изворникот на 31. 01. 2021. Посетено на 26 January 2021. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
  2. Minarelli, Maria Luisa (1993). A tavola con la storia. Sansoni. ISBN 978-88-383-1501-5.
  3. The Classic Italian Cookbook, 1973 by Marcella Hazan

Надворешни врски[уреди | уреди извор]