Тајшан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тајшан
Mount tai azure clouds temple.jpg
Падини на Тајшан со храм
Највисока точка
Надм. вис.1532.7 м
Истакнатост1505 м [1]
Заведена какоултра
Географија
МестоТајан, Шандунг
Геологија
Старост на карпатакамбриум
Видметаморфна, седиментна
Искачување
Најлесен патжичница


Тајшан (кинески: 泰|山; пинјин: Tài Shān) е планина од историско и културно значење северно од градот Тајан, во покраината Шандунг, НР Кина. Највисок врв е „Жадов Цар“ (玉|皇|顶), висок 1.545 м.[2] Прогласена е за светско наследство на УНЕСКО.Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Централна и источна Кина, Тајван и Кореја“ — Peaklist посет. 19 ноември 2011 г
  2. Yuan Xingzhong; Hong, Liu. Studies on the diversity of soil animals in Taishan Mountain (– Scholar search). „Journal of Forestry Research“ том  11 (2): 109–113. doi:10.1007/BF02856685. http://www.wanfangdata.com.cn/qikan/periodical.articles/lyyj/lyyj2000/0002/000208.htm. посет. 4 јуни 2007 г.