Тајниот агент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тајниот агент
АвторЏозеф Конрад
Изворен насловThe Secret Agent
ЗемјаОбединето Кралство
Јазиканглиски
Жанршпионажа
ИздавачMethuen & Co
Издадена
септември 1907
Медиумпечатено
Страници442 стр. (оригинал)

Тајниот агент: Едноставна Приказна е роман од Џозеф Конрад објавен во 1907 година. Приказната се одвива во Лондон во 1886 година и го обработува ликот и животот на г. Верлок и неговите дејства како шпион.[1] Тајниот агент е исто така значајана бидејќи е една од подоцнежните книги на Конрад со политичка тематика, која не е заснована на морепловството како останатите негови дела. Општо гледано, книгата се занимава со идеите на анархизмот, шпионажата и тероризмот.[2] Во книгата се опишани анархистички и револуционерни групи пред појавата на повеќето социјални востанија во 20 век.

Ликови[уреди | уреди извор]

 • Г. Адолф Верлок: таен агент кој има продавница во регионот Сохо во Лондон. Тој е вработен од неименуван работодавач (амбасада) како шпион.
 • Г-ѓа. Вини Верлок: сопруга на Верлок. Таа е помлада од сопругот и се омажила со него не од љубов, туку за да обезбеди дом за нејзиниот брат Стиви и мајка ѝ.
 • Стиви: брат на Вини, кој иако е возрасен човек, има ментална состојба на младо дете. Тој лесно се возбодува од насилство и злоупотреба.
 • Инспектор Хит: полицаец кој го истражува случајот со експлозијата во Гринич.
 • Помошник комесарот: високо полициско лице кое ги користи податоците на Инспекторот за да го расветли случајот со експлозијата.
 • Сер Етелред: државен секретар, под чија надлежност е Помошникот комесар.
 • Г. Владимир: првиот Секретар на амбасада (од непозната држава). Иако името наведува дека човекот е од словенско потекло (руско), сепак претходниот прв секретар бил Барод Стот-Вартенхајм, од германско потекло. Така не може да се заклучи чија е амбасадата.
 • Александар Осипон: поранешен студент по медиција и пријател на Верлок, анархист.
 • Карл Јунт: пријател на Верлок, анархист.
 • Михаилис: пријател на Верлок, анархист.
 • Професорот: анархист, специјалист за експлозиви.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Caplan, Carola M, Mallios, Peter Lancelot, White, Andrea, eds. Conrad in the Twentieth Century: Contemporary Approaches and Perspectives. Abingdon, Oxford: Routledge, 2004. ISBN 0-415-97164-0
 • Conrad, Joseph. The Secret Agent. London: Penguin Group, 1994. ISBN 0-14-062056-7
 • Conrad, Joseph. The Secret Agent. Ed. Martin Seymour-Smith. London: Penguin, 1990. ISBN 0-14-018096-6
 • Conrad, Joseph. The Secret Agent: A Simple Tale. Ed. John Lyon. Oxford: Oxford University Press, 2004 ISBN 0-19-280169-4
 • Houen, Alex. Terrorism and Modern Literature: From Joseph Conrad to Ciaran Carson. Oxford: Oxford University Press, 2002. ISBN 0-19-818770-X
 • Lawrence, John Shelton and Jewett, Robert. The Myth of the American Superhero. Grand Rapids, MI, USA: Eerdmans, 2002. ISBN 0-8028-2573-7
 • Orr, Leonard et al. A Joseph Conrad Companion. New Haven, CT, USA: Greenwood, 1999. ISBN 0-313-29289-2
 • Oswell, Douglas Evander. The Unabomber and the Zodiac. Lulu.com, 2007. ISBN 0-615-14569-8
 • Paulson, Ronald. Sin and Evil: Moral Values in Literature. New Haven, USA: Yale University Press, 2007. ISBN
 • Reilly, Patrick. The Dark Landscape of Modern Fiction. London: Ashgate, 2003. ISBN 0-7546-3370-5
 • Simmons, Allan H. and Stape, J.H.. The Secret Agent: Centennial Essays. Amsterdam: Rodopi, 2007. ISBN 90-420-2176-4
 • Woodard, J. David. The America that Reagan Built. New Haven, CT, USA: Greenwood, 2006. ISBN 0-275-98609-8

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Joseph Conrad, The Secret Agent, 1994, p. 5
 2. Joseph Conrad, The Secret Agent: A Simple Tale 2004, p. xiv

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]