Тајкун (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тајкун
Logo of Tajkun (TV series).svg
Тајкун
Жанртрилер
драма
АвторЃорѓе Милосављевиќ
СценариоЃорѓе Милосављевиќ
Креативен директор
Бобан Јевтиќ
РежијаМирослав Терзиќ
УлогиДраган Бјелогрлиќ
Тихана Лазовиќ
Вук Јовановиќ
Бранислав Трифуновиќ
КомпозиторНемања Мосуровиќ
ЗемјаСрбија
Јазиксрпски
Број на сезони1
Број епизоди10
Време на траење45 минути
Продукција
ПродуцентМиодраг Мишко Стевановиќ
Ивана Миковиќ
МонтажерМилена З. Петровиќ
Бранимир Живковиќ
СценографијаСандра Субиќ
КинематографијаРадан Поповиќ
ПродукцијаFireFly Productions
Телеком Србија
Емитовање
ЕмитерСуперстар ТВ
РТС 1
Премијерно
приказивање

15 март 2020 година — 18 мај 2020 година
Емитовање у Србији
Емитовање у Српској
Премијерно
приказивање

7 јуни 2020 година — 9 август 2020 година
Емитовање у Црној Гори
Прво
приказано на

Адриа ТВ

Тајкун е српски трилер, телевизиска серија, создадена од Ѓорѓе Милосављевиќ. Се емитувала од 15 март 2020 година на Суперстар ТВ и од 16 март истата година на РТС 1.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во центарот на приказната е Владан Симоновиќ, омразен во Србија поради богатството што го стекнал за време на распадот на Југославија во 1990-тите. Ако порано можеше да ја води својата компанија од сенка, а донекаде и економијата на целата земја, политичарите на власт сега го ставија на еден вид столб на срамот, користејќи го за зајакнување на нивниот политички авторитет.

Истовремено, истите политичари соработуваат со конкуренцијата на Симоновиќ и планираат себеси или луѓето од нивното најблиско окружување да се претворат во нова класа на тајкуни безусловно лојални на нив, со навидум чисто минато. Затоа, обидот за атентат врз Симоновиќ нема да го направи жртва во очите на политичарите и медиумите под нивна контрола.

Тој напад само ќе го направи уште поизолиран и поранлив, па ќе мора самиот да ја води истрагата за атентатот. Тој е прогонет човек принуден да преземе драстични мерки за да се зачува себеси и својата компанија. Покрај јавните и тајните непријатели, тој е во конфликт и со синот, но и со остатокот од семејството, што всушност го одржува неговото богатство.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Драган Бјелогрлиќ Владан Симоновиќ
Тихана Лазовиќ Ксенија
Вук Јовановиќ Бојан Симоновиќ
Бранислав Трифуновиќ Никола Божовиќ
Марко Бачовиќ Балша
Хана Селимовиќ Јована Несторовиќ
Невен Бујиќ Петар
Вања Ненадиќ Сара
Дубравка Ковјаниќ Лидија Божовиќ
Иван Ѓорѓевиќ Зоро Витез за правда
Милош Петровиќ Цига
Раде Марковиќ колега на Никола
Миња Пековиќ Стефана
Олга Одановиќ мајка на Лидија
Првослав Заковски татко на Лидија
Тони Михајловски Бора Керкез
Анита Манчиќ Вера
Клара Цветковиќ Милена
Даница Радуловиќ Јелена
Јелена Ѓокиќ Рада Естрада
Светозар Цветковиќ Душан Мирчев
Гордана Гаџиќ Невена
Миодраг Кривокапиќ Стојан
Воја Брајовиќ Небојша Илиќ
Јово Максиќ Портир
Феѓа Стојановиќ судија Недиќ
Ненад Ќириќ Јовиќ
Богдан Диклиќ Кашанин
Владимир Милошевиќ млад Владан
Ршум Суботиќ млад Бојан
Радоје Чупиќ Жижиќ
Владан Дујовиќ Кенда
Бојан Жировиќ доктор Павиќ
Јанко Поповиќ Волариќ Горан Дор
Предраг Бјелац грабнувач Остојиќ
Драган Ѓорѓевиќ адвокат на Владан
Александар Ѓурица Мишиќ
Миа Цветановиќ млада Невена
Никола Глишиќ Лека
Младен Совиљ Гордан
Вјера Мујовиќ колешка на Јована
Дамјан Кецојевиќ сопственик на сплавот
Алекса Раичевиќ Мишо
Чарни Ѓериќ млад Стојан
Рада Ѓуриќ ТВ водителка
Драгана Шариќ Марина

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Оригинално емитување
Премиера Финале
1 10 15 март 2020 17 мај 2020

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]