Тауша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тауша
Место во Тиндорф
Црква во Тауша
Црква во Тауша
Црква во Тауша
Грб на Тауша
Тауша во рамките на Германија
Тауша
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општина Тиндорф
Основни податоци
Површина 23,88 км2
Надм. височина 167 м
Население 1.454  (31 декември 2014)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035240
Портал www.tauscha-online.de
Координати 51°16′0″N 13°48′0″E / 51.26667° СГШ; 13.80000° ИГД / 51.26667; 13.80000Координати: 51°16′0″N 13°48′0″E / 51.26667° СГШ; 13.80000° ИГД / 51.26667; 13.80000

Тауша (германски: Tauscha) — поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2016 година претставува дел од општината Тиндорф.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Тауша ги вклучува следниве единици:

  • Добра
  • Клајнаундорф
  • Виршниц
  • Чорна