Тауранга Таупо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тауранга Таупо
Земја Нов Зеланд
Слив
Главен извор пл. Каиманава
Устие ез. Таупо

Тауранга Таупо (англ. Tauranga Taupo River) е река во регионите Хоков Залив и Ваикато на Северниот Остров на Нов Зеланд. Реката тече во северозападен правец од нејзините изворни во северниот крај на планинскиот венец Каиманава, па сè до источниот брег на езерото Таупо, близу местото Рангиита, 12 километри североисточно од местото Туранги.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Топоними: За реката Тауранга Таупо“. Новозеландска географска база на топоними. Земјишни информации Нов Зеланд. http://www.linz.govt.nz/placenames/find-names/topographic-names-db/database/index.aspx?p=30210. посет. 8 јуни 2010 г.  (англиски)