Тауранга Таупо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тауранга Таупо
ЗемјаНов Зеланд
Слив
Главен изворпл. Каиманава
Устиеез. Таупо

Тауранга Таупо (англ. Tauranga Taupo River) е река во регионите Хоков Залив и Ваикато на Северниот Остров на Нов Зеланд. Реката тече во северозападен правец од нејзините изворни во северниот крај на планинскиот венец Каиманава, па сè до источниот брег на езерото Таупо, близу местото Рангиита, 12 километри североисточно од местото Туранги.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Топоними: За реката Тауранга Таупо“. Новозеландска географска база на топоними. Земјишни информации Нов Зеланд. Посетено на 8 јуни 2010. (англиски)Координати: 38°54′32″ S; 175°54′00″ E / 38.908943° S; 175.900037° E / -38.908943; 175.900037