Татјана Петковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Татјана Петковска
Родена 6 септември 1933
Делиблатско Песочиште, Кралство Југославија
Националност Македонка
Занимање балерина, педагог, балетски критичар

Татјана Петковска (6 септември 1933 во Делиблатското Песочиште) — македонска балерина, педагог и балетски критичар.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Балетската едукација ја започнува во Средното балетско училиште во Нови Сад, а ја завршува во училиштето „Луј Давичо“ во Белград. Дипломира на Филозофскиот факултет во Скопје (група Педагогија). Член е на Балетот при МНТ (1952-1957). Од 1957 година работи како педагог во Балетското училиште, а потоа станува негов директор (1961-1973). Професор е по сценски движења на Факултетот за драмски уметности (1973-1993).

Улоги:

  • Црвенкапа (П.И. Чајковски, „Заспаната убавица“);
  • Кукла (Ф. Лотка „Ѓаволот на село“) и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Петковиќ“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1140. Text "series " ignored (help)