Татјана Мезлани

Од Википедија — слободната енциклопедија


Tatiana Maslany
Маслани во 2016 San Diego Comic-Con
Роден(а)Татјана Габриел Маслини
Предлошка:Дато и ден на раѓање[1]
Regina, Saskatchewan, Canada
СедиштеLos Angeles, California, U.S.[2]
ЗанимањеActress
Активен1995–present
Познат(а) поOrphan Black
Вонб. другарТом Кулен (2011–2019)[3]

Татјана Габриел Мезлани[4] ( /m ə л а ɑː n i /,[5] е родена 22 септември , 1985) и е канадска глумица. Таа е позната по тоа што глуми во повеќе ликови во научно-фантастичната телевизиска серија Црниот сирак,(2013–2017), која се емитувала во Канада и ББЦ Америка во Соединетите држави. За нејзината улога во Црниот сирак, Мезлани добила Еми награда за најмал гледаното (2016), а наградата TCA (2013), два Награда за избор на критичарите (2013 и 2014), и пет награда за канадски екран (2014-18), во прилог на добивање на номинациите за наградата Златен глобус и Наградата за еснаф на глумците на екранот . Мезлани е првата канадска глумица што освоила Еми во главна улога во категорија драма за канадска серија.[6]

Таа се појавила и во телевизиските серии како што се Централен реон (2008–2010), Природна (2010) и Да се биде Ерика (2009–2011). Во 2013 година, таа ја освоила наградата АКТРА за нејзината главна улога во филмот Ден на сликата и наградата Филип Борсос за нејзината изведба во филмот Кас и Дилан . Нејзините други значајни филмови вклучуваат Дневник на мртвите (2007), Источни ветувања (2007), Завет (2012), Жена во злато (2015), Посилна (2017) и Уништувач (2018).

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Мезлани е родена во Регина, Саскачеван, ќерка е на Дан, столар и Ренате, која е преведувач. Таа има двајца помлади браќа, меѓу кои и Даниел Мезлани . Таа има австриско, германско, полско, романско и украинско потекло. Во основно училиште, Мезлани учела на француски јазик и нејзината мајка ја учела на германски јазик пред да научи англиски. Покрај тоа, нејзините баби и дедовци зборувале германски околу себе и та го учела и слушала уште како дете.Таа зборува и шпански .[7] Таа танцувала од четири години и започнува со театар и музички мјузикл во заедницата на деветгодишна возраст.

Мезлани го посетувала средното училиште Д-р Мартин ЛеБолдус, каде учествувавала во училишни продукции и импровизација и дипломирала во 2003 година. Додека го посетувала средното училиште, таа нашла работа глумата да и биде платена што и овозможило да патува низ цела Канада со одобрување на нејзините родители. Таа работела по неколку месеци во исто време а потоа се враќала на училиштето во Регина. Таа еднаш изјавила: „Не беше лесна таа транзиција. Се чувствував малку надвор од тоа. Надвор од двете искуства, навистина. “

По завршувањето на средното училиште, таа поминала извесно време правејќи театарски претстави и патувала пред да се насели во Торонто, Онтарио, на 20-годишна возраст.

Кариера[уреди | уреди извор]

Мезлани е една од тв звездите на канадската телевизиска серија од 2002 година 2030 година н.е. Таа се појави како лик Дух во филмот 2004 година Џинџер Снајпс 2: ослободена . Мезлани изведувала комични импровизации десет години. Учествувала во импровизациски театар, вклучувајќи ги и канадските Импровистички игри, и оттогаш станува член на театарот „Општи будали“. Таа е овластен тренер за импровизација.[8]

Маслани со членови на глумецската екипа „ Црниот сирак “ во 2014 година

Во 2007 година, Мезлани се појавила во „Месинџерс“ како Линдзи Ролинс. Таа, исто така глуми во серијалот CBC, Земја на срцето,, каде игра тркач за буриња, Кит Бејли, со својот коњ Дејзи. Во текот на 2008 година, таа има повторлива улога во серијалот Инстант звезда . Таа има главна улога во филмот Халмарк Канал “ Старомоден Ден на благодарноста . Во септември 2008 година, таа ја глуми Пени, која е жртва на киднапирање во канадската серија Точка на вриење .

Мезлани се појавува како Сара Векслар, ќерка на зависник од хероин на д-р Том Векслар во втората сезона на канадската драмска телевизиска серија Битие Ерика во 2010 година. Исто така во 2010 година, таа се појавува во улогата како протагонистот Мери, мајка на Исус, во британската телевизиска серија „Рождество“, која била критички добро прифатена.

Мезлани се појавува и во „ Одгледана како филмска звезда “ како Руби, улога која и ја донесе на глумицата наградата за специјална жири-жири на филмскиот фестивал „Санденс “ во 2010 година . Таа ја играла Хана Симонс во една епизода од Слушачот . Во 2010 година, таа се појави во режимот на видео- режимот Тврдокорен како Панк Црвено. Кон крајот на 2011 година, таа глуми во филмската адаптација на Џон Сендфорд „Одреден плен“ како Клара Ринкер, убиец на договори. Во 2012 година, Мезлани се појавува во главниот лик Клер во играниот филм Ден на сликата, за што добила награда Филип Борсос награда за најдобра изведба на филмскиот фестивал Вистлер во 2012 година .

2013–2017: Пробив и Црниот сирак[уреди | уреди извор]

Мезлани во Сан Диего стрип-кон 2015 година

Од 2013 до 2017 година, Мезлани глуми во оригиналната серија на ББС Америка и Врниот сирак го игра главниот лик, Сара Менинг, како и групата двојници на Сара: Козима Нихаус, Алисон Хендрикс, Хелена, Рејчел Данкан, Елизабет Чилдс, Кристал Годерич, Веира „МК“ Суоминен, Катја Обингер, Џенифер Фицсимонс и Тони Совики. Мезлани освоила две награди од телевизиските критичари и една награда ТЦА за нејзиниот настап во серијалот. Таа била номинирана и за наградата „Златен глобус“ за најдобра глумица за овие улоги, но загубила од Робин Рајт за „ Куќа од хартија“ .[9] Во 2015 година, Мезлани добила номинација за награда Еми за нејзиниот настап, но изгуби од Виола Дејвис за Како да се оддалечи со убиството . Таа повторно била номинирана во 2016 година [10] и ја освоила категоријата.[11] Мезлани добива номинација за најдобра водечка глумица во драмски серии на 7-ми избор на телевизиски критичари, нејзина трета номинација од Здружението на новинари на Бродкаст Телевизија.[12] Во 2014 година, „Гардијан“ го пофали настапот на Мезлани во серијалот, нарекувајќи го „ Олимписко- чисто дејство“, пишувајќи:

Мезлани игра половина улоги различни клонови во текот на првата сезоната , со којзнае уште колку ветува за претстојната втора сезона. . . Доставувањето на еден кредибилен перформанс за една претстава е доволно тешко, но Мезлани поминува неколку тука, честопати се појавува во сцени во повеќе верзии и таа ги изведува беспрекорно. Ова е олимписко ниво, дејствува на издржливост.[13]

Во 2013 година, гостинот Мезлани глуми на „ Паркови“ и „Рекреација“ за двојно лик како д-р Надија Стаски. Таа го игра главниот лик Дилан во независниот филм Кас и Дилан, за што добива Филип Борсос награда за најдобра изведба на Филмскиот фестивал Вистлер во 2013 година .

На 11 јуни 2013 година, Мезлани потпишала со американската агенција за таленти Резолуција, која служи како нејзин застапник во Соединетите држави. Во Канада, таа и понатаму ја управува Магнолија Забава и ја претставува Агенцијата за таленти за карактери.[14] Церемонијата за доделување награди „Јуно“ во 2013 година се одржал во Реџина, родниот град на Мезлани, а Мезлани била избрана за една од презентерите.

На 17.05.2014 година, Мезлани глуми во финалето на сезоната 39 во сабота вечер во живо . Таа го играла ликот Бриџит во второто дигитално кратко епизода под наслов „Прегратки“. Таа глуми заедно со Фарел Вилијамс во Осамениот остров .[15]

Мезлани глуми во филмот во 2015 година, Жената во злато, во Втората светска војна ретроспективи како помлада верзија на Марија Алтман, ликот на Хелен Мирен .[16] Таа воглавно зборувала германски во филмот.

Мезлани глуми во независниот филм „Другото полувреме“ .[17] Филмот, напишан од Џој Клајн, е во продукција на Мотел Слика со А71 и Сиена Филмс и ја ко-глуми нејзината тогашна партнерка Том Кален .[18] Ја имаше својата светска премиера на Југ од Југозапад на 12 март 2016 година.[19] Маслини ја играше главната улога на Луси во индискиот драмски филм во 2016 година Двајца љубовници и мечка, глуми заедно со Дане Дехан како Роман. Филмот ги следи двата лика кога се собираат во Апекс, Икалит за да најдат мир во нивните животи.[20]

Мезлани глуми во филмот „ Посилен“ во 2017 година, како Ерин Харли, вљубениот интерес на Џеф Бауман, жртва на бомбардирањето во Бостон Маратон ; Бауман го играше Јејк Гиленхал .[21]

2018 година - денес: Понатамошен успех[уреди | уреди извор]

Мезлани глумела со Рајан Марфи 2018 во драмската серија е Поза, но подоцна била заменета со Шарлајн Вудард .[22] Таа глумела заедно со Никол Кидман во трилерот за криминал „ Уништувач“, кој ја имал својата светска премиера на филмскиот фестивал Телурид во август 2018 година. Таа глуми заедно со Брајан Кранстон во продукциската мрежа на Бродвеј во 2019 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2003 година Рецитал Дајана Милс Краток филм
2004 година Џинџер Снапс 2: Ослободена Дух
2007 година Гласниците Линдзи Ролинс
Источни ветувања Татјана Главна улога
Дневник на мртвите Мери Декстер
Доцна фрагмент Индија
2008 година Блесок на генијалец Постарата Кети
2009 година Бранител Олга
Одгледана филмска звезда Рубин
Тврдокорен Панк црвено
2010 година Горе долу Девојче Краток филм
Во Откуп Маргарет
Тоалет Лиза
2011 година Седум гревови: Поход Жена (глас) Краток филм
Дарла Пријател Краток филм
Насловениот Enена
Виолетова и Дејзи Април Ќерката на Гај
2012 година Те чекам Краток филм
Воф Лили
Ден на слика Клер
Крвен притисок Кат
2014 година Кас и Дилан Дилан Морган
2015 година Жена во злато Малата Марија Алтман
2016 година Другата половина Емили
Двајца љубовници и мечка Луси
Освен сè Фран Краток филм
2017 година Посилен Ерин Харли
Души на тоталитет Дама 18 Краток филм
2018 година Уништувач Петра
2019 година Розов камен Џина Делани

Телевизија[уреди | уреди извор]

Year Title Role Notes
1997–2002 Неверојатни студиски приказни Различни Непознато колку епизоди
2002–2003 2030 CE Рим Грејсон 7 епизоди
2004–2006 Ренегадепрес. Меланија 4 епизоди
2005 Dawn Anna Lauren "Lulu" Dawn Townsend (age 12) телевизиски филм
2006 Trapped! Gwen телевизиски филм
Буки ја прави нејзината марка Беатрис "Букби" Томсон телевизиски филм
Prairie Giant Рецепционер на доктор Томи 2 епизоди
2007 Промешајте ехо: Доаѓањето Сами телевизиски филм
Сабатски Гвинет Марлоу телевизиски филм
Разбојничка невеста Агуста телевизиски филм
Откуп SK Маргарет ТВ минисерија
2008 Old Fashioned Thanksgiving, AnAn Old Fashioned Thanksgiving Матилда Басет телевизиски филм
Инстант звезда Цепелин Даер 8 епизоди
Би биле кралеви Рис 2 епизоди
Точка на вриење Пени Епизода: " усогласени

Планети"

2008–2010 Срцето Кит Бејли 15 episodes
2009 Слушачот Хана Симонс Епизода: "На еден или друг начин"
2009–2011 Да се биде Ерика Сара Векслер 4епизоди
2010 Cra$h & изгори Линдзи Епизода: "Затворање"
Крвавења и чудесни лекувања Дженис Епизода: "Сите души"
Рождество Марија 4 епизоди
2011 Одреден плен Клара Ринкер Телевизиски филм
Алис Трејси Беомонт Епизода: "Управување со гневот"
2012 Светот без крај Сестра Мајер 7 епизоди
2013 Испукан Хејли Котурно / Изабел Ан Фергус Епизода: "Спасена далеку"
2013–2014 Капетан Канук црвено(глас) 4 епизоди
2013–2017 Црниот сирак Сара Менинг / Елизабет Чилдс / Алисон Хендрикс / Косима Нијаус / Хелена / Рејчел Данкан / Тони Совицки / ennенифер Фицсимонс / Катја Обрингер / Пупок (Шкорпија, глас) / Кристал Годерич / Веера Суоминен (М.К.) / Разни Водечка улога (и); исто така на сезоните продуцент 3-5
2013 Паркови и рекреација Надја Стаски 2 епизоди
2015 Коњаникот на Боџак Миа Мекибин (глас) Епизода: "Ајде да дознаеме"
2016 Пилето робот Барби (глас) Епизода: "Се надеваме Сол"
2018 Drunk History Емелин Панхурст Епизода: "Civil Rights"
Trollhunters: Tales of Arcadia Аја / кралицата Коранда (глас) 2 епизоди
Животни Шерман(глас) Епизода: "Роачела"
2018–2019 3 подолу: Приказни за Аркадија Аја / кралицата Коранда (глас) Главна улога
TBA Пери Мејсон Сестра Алиса[23] Претстојни мини серии

Други дела[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Место Ref.
1995 година Оливер! Сираче Летна сцена во Регина [24][25]
2003 – 2004 година Тајната градина Марија Глобус театар, Регина [26]
2006 година Џорџ Дандин Ангел [27]
2007 година Божиќна песна Беле, Агнес, Сопруга на должникот, Фан, Белинда
2009 година Кучето го гледа Бог: Исповед на тинејџерска блокада Сестрата на ЦБ Театар со шест степени, Торонто [28]
2012 година Други луѓе Петра Театарска Куќа Театар, Торонто [29]
2018 година Мери Пејџ Марлоу Марија на возраст од 27 и 36 години Втора сцена театар, Нујорк [30]
2018–2019 година <i id="mwAyI">Мрежа</i> Дијана Кристенсен Театар Беласко [31]
Година Наслов Улога Белешки Ref.
2015 година Лок и клучот Доџ 13-часовна аудио драма [32]
2018 година Игри со глад Катнис Евердејн 10-часовна млада фикција за возрасни [33]
2019 година Црниот сирак: Следното поглавје Раскажувач Мезлани ги раскажува гласовите на клоновите [34]
Година Наслов Улога Епизоди
2015–2019 година Комедија Бенг! Тресок! Себеси 377: „Добра ноќ наутро“
446: „Размислување и лонгирање“
478: "Повлечи ме со пердув!"
536: „Во живо од SXSW 2018“
615: „Семејството Частман“
2015 година Како се направи ова? Себеси 120: „Мајстори на универзумот“
2016 година Волшебниот волк Себеси 118 [35]
Неквалификувани Себеси 34 (дводелна епизода)
2017 година Спонтаност Себеси 110: "Канцеларијата на раководителот на курс за минијатурен голф"
2019 година Прирачник за Холивуд Себеси 321: „Татјана Мезлани, наш близок пријател“
Year Association Category Work Result Ref.
2005 Награди Близнаци Најдобра изведба во програма за деца или млади или за серија Renegadepress.com Номинирана [36]
2009 Награди Близнаци Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series Flashpoint Победничка
2010 Sundance Film Festival Awards World Cinema Special Jury Prize For Acting Grown Up Movie Star Победничка [37]
Награди Близнаци Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series Bloodletting &amp; Miraculous Cures Победничка
Награди Близнаци Best Performance by an Actress in a Leading Role Grown Up Movie Star Номинирана
2012 Whistler Film Festival Awards Best Actor in a Borsos Film Award Ден на фотографија Победничка [38]
2013 АКТРА награди Outstanding Performance – Female <i id="mwA-Q">Ден на фотографија</i> Победничка [39]
Critics' Choice Television Awards Best Lead Actress in a Drama Series Црниот сираk Победничка [40]
TCA Awards Individual Achievement in Drama Црниот сираk Победничка [41]
Young Hollywood Awards Breakthrough Performance – Female Црниот сираk Победничка [42]
Награди за меѓународен филмски фестивал Хемптонс Breakthrough Performer <i id="mwBBA">Ден на фотографија</i> Победничка [43]
Whistler Film Festival Awards Best Actor in a Borsos Film Award Cas and Dylan Победничка
2014 People's Choice Awards Favorite Sci-Fi/Fantasy Actress Црниот сираk Номинирана [44]
Golden Globe Awards Best Actress – Television Series Drama Црниот сираk Номинирана [45]
Satellite Awards Best Actress – Television Series Drama Црниот сираk Номинирана [46]
Canadian Screen Awards Best Performance by an Actress in a Leading Dramatic Role Црниот сираk Победничка
Best Performance by an Actress in a Leading Role Cas and Dylan Номинирана
АКТРА награди Outstanding Performance – Female Црниот сираk Номинирана [47]
Vancouver Film Critics Circle Awards Best Actress in a Canadian Film <i id="mwBGQ">Ден на фотографија</i> Номинирана [48]
Награди Греси Outstanding Female Actor in a Breakthrough Role Црниот сираk Победничка [49]
Награди за избор на критичари за телевизија Best Lead Actress in a Drama Series Црниот сирак Победничка [50]
TCA Awards Поединечно достигнување во драма Црниот сираk Номинирана [51]
Constellation Awards Најдобра женска улога во епизоди на научна фантастика во Телевизија во 2013 година Црниот сира Победничка [52]
Извонреден придонес во Канада во научно-фантастични филмови или телевизија во 2013 година Црниот сирак Победничка
Евви награди Најдобра глумица во драмска серија Црниот сирак Победничка [53]
2015 Награди на еснафски глумци Извонредна изведба на глумица во драмска серија Црниот сираk Номинирана [54]
АКТРА награди Outstanding Performance – Female Црниот сираk Победничка [55]
Награди за канадски екран Најдобра изведба на глумица во водечка драмска улога Црниот сираk Победничка
Primetime Emmy Awards Најдобра глумица во главна улога во драмска серија Црниот сираk Номинирана [56]
2016 Награди за канадски екран Најдобра изведба на глумица во водечка драмска улога Црниот сираk Победничка [57]
Primetime Emmy Awards Најдобра глумица во главна улога во драмска серија Црниот сираk Победничка [10]
Награди за избор од критичари за телевизија Најдобра глумица во драмска серија Црниот сираk Номинирана [12]
АКТРА награди Outstanding Performance – Female
Црниот сираk
Номинирана [58]
2017 Satellite Awards Best Actress in a Series – Drama or Genre Црниот сирак Номинирана [59]
Canadian Screen Awards Најдобра изведба на глумица во водечка драмска улога Црниот сирак Победничка [60]
Најдобра телевизиска драмска серија Црниот сирак Победничка [61]
Најдобра изведба на глумица во водечка улога The Other Half Победничка [62]
АКТРА награди Outstanding Performance – Female Two Lovers and a Bear Номинирана [63]
Critics' Choice Television Awards Најдобра водечка глумица во драмска серија Црниот сирак Номинирана [64]
2018 Primetime Emmy Awards Најдобра водечка глумица во драмска серија Црниот сирак Номинирана [65]
 1. „Tatiana Maslany“. TV Guide.
 2. Jimmy Kimmel Live (June 22, 2017). „Tatiana Maslany on Moving from Canada to LA“. Посетено на September 26, 2017 – преку YouTube.
 3. Scott Thompson (December 20, 2019). „Pink Wall director Tom Cullen discusses relationships, memory, fear and influences“. OutTake Mag. Посетено на January 19, 2020.
 4. „Tatiana Maslany and Tom Cullen stole cars and spelled their own names wrong“. The A.V. Club.
 5. „OB by OB: The Cast Recaps Seasons 1-3“. BBC America. March 31, 2016. Посетено на July 28, 2019.
 6. „Canadian Tatiana Maslany wins Emmy for best lead actress in a drama“. CTV News. Посетено на September 28, 2016.
 7. „Tatiana Maslany Chat with fan about Orphan Black and Evelyne Brochu“. Посетено на June 12, 2014.
 8. „Tatiana Maslany: 9 Things You Might Not Know About The 'Orphan Black' Star“. Fashion & Style. Архивирано од изворникот на December 31, 2014. Посетено на December 31, 2014.
 9. „Golden Globe eludes Regina's Tatiana Maslany“. CBC News. Посетено на March 11, 2014.
 10. 10,0 10,1 „Emmy nominations 2016: See the full list“. EW. July 14, 2016. Посетено на July 14, 2016.
 11. Swift, Andy (September 18, 2016). „Orphan Black's Tatiana Maslany Wins First Emmy Award: 'I Feel So Lucky'. TVLine. Посетено на September 19, 2016.
 12. 12,0 12,1 Lincoln, Ross (November 14, 2016). „Critics' Choice TV Nominations Unveiled“. Deadline Hollywood. Посетено на December 9, 2016.
 13. O'Neill, Phelim (April 17, 2014). „Orphan Black review: Tatiana Maslany is dazzlingly impressive to watch“.
 14. „Resolution Signs 'Orphan Black's Tatiana Maslany“. Deadline Hollywood. Посетено на June 19, 2014.
 15. „SNL's Andy Samberg Episode: 5 Best Scenes“. The Atlantic. Посетено на May 18, 2014.
 16. „Orphan Black's Tatiana Maslany joins Helen Mirren in Woman in Gold“. DigitalSpy. Архивирано од изворникот на June 26, 2015. Посетено на May 18, 2014.
 17. „Joey Klein Biography“ (PDF). GoSharonGo.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-01-01. Посетено на December 31, 2014.
 18. „The Other Half“. MotelPictures.com. Архивирано од изворникот на April 2, 2015. Посетено на March 17, 2015.
 19. „The Other Half“. South by Southwest. Посетено на September 19, 2016.
 20. „Tatiana Maslany, Dane DeHaan to Star in Indie Drama 'Two Lovers and a Bear' (Exclusive)“. TheWrap. Посетено на January 31, 2015.
 21. „Tatiana Maslany in talks to play one person in David Gordon Green's Stronger“. The A.V. Club. Посетено на October 10, 2015.
 22. Denise Petski (December 27, 2017). „Ryan Murphy's Dance Musical 'Pose' Gets Series Order At FX“. Variety. Посетено на December 28, 2017.
 23. Petski, Denise (April 12, 2019). „Tatiana Maslany To Star In HBO's Perry Mason Limited Series From Team Downey“. Deadline Hollywood. Посетено на April 13, 2019.
 24. „Career Success“. Regina Summer Stage. Архивирано од изворникот на November 2, 2014. Посетено на November 2, 2014.
 25. „Tatiana Maslany works to keep 'Orphan' clones straight“. USA Today. Посетено на November 2, 2014.
 26. „The Secret Garden“. Globe Theatre, Regina's Flickr Account. Посетено на November 2, 2014.
 27. „George Dandin“. Globe Theatre, Regina. Архивирано од изворникот на 2014-12-24. Посетено на November 2, 2014.
 28. „Off-Broadway Hit Dog Sees God to Make Toronto Premiere in 2009; Casting Announced“. Playbill. Посетено на November 2, 2014.
 29. „Other People“. Tank House Theatre. Архивирано од изворникот на February 11, 2015. Посетено на November 2, 2014.
 30. „Mary Page Marlowe“. Lortel Archives. Посетено на March 13, 2018.
 31. „Tatiana Maslany to Star in Network on Broadway; Production Switches Theaters“. Broadway.com (англиски). Посетено на September 11, 2018.
 32. 'Locke & Key' Is Coming Back — With Tatiana Maslany And An All-Star Cast [Exclusive]“. MTV News. Посетено на October 10, 2015.
 33. 'Tatiana Maslany to narrate special-edition Hunger Games audiobook: First listen“. Entertainment Weekly. Посетено на October 31, 2018.
 34. „Orphan Black: The Next Chapter“. www.serialbox.com. Архивирано од изворникот на 2019-09-20. Посетено на 2019-09-20.
 35. „118- Tatiana Maslany“.
 36. „Awards Database – Person Name: Maslany [search]“. Academy of Canadian Cinema & Television. Архивирано од изворникот на August 10, 2016. Посетено на June 16, 2016.
 37. „World Cinema Special Jury Prize For Acting Winners“. Sundance Institute. Посетено на June 12, 2016.
 38. „Whistler Film Festival – 2002 to 2015 winners“. Whistler Film Festival. Архивирано од изворникот на 2016-12-28. Посетено на January 19, 2017.
 39. „Winners Announced – 2013 ACTRA Awards in Toronto“ (PDF). ACTRA Toronto. February 23, 2013. Архивирано од изворникот (pdf) на 2013-08-21. Посетено на 2020-03-13.
 40. „2013 winners“. criticschoice.com. Архивирано од изворникот на 2018-01-15. Посетено на January 19, 2017.
 41. Moraes, Lisa de (August 4, 2013). „TCA Awards: 'House Of Cards' Snubbed As AMC's 'Breaking Bad,' FX's 'The Americans' Nab Top Honors – Winners List“. Deadline Hollywood. Посетено на January 19, 2017.
 42. „Young Hollywood Award Honorees: Lucy Hale, AnnaSophia Robb & More“. Hollywood Life. July 17, 2013. Архивирано од изворникот на 2016-10-09. Посетено на January 19, 2017.
 43. „Picture Day“. Clique Pictures. Архивирано од изворникот на 2017-12-29. Посетено на 2020-03-13.
 44. „People's Choice Awards 2014: FULL LIST of Winners“. People's Choice. January 9, 2014. Архивирано од изворникот на April 3, 2014. Посетено на January 19, 2017.
 45. „Winners & Nominees 2014“. www.goldenglobes.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2016-11-19. Посетено на January 19, 2017.
 46. „2014 | Categories | International Press Academy“. www.pressacademy.com. Посетено на January 19, 2017.
 47. „Nominees 2014 Awards“. ACTRA Toronto. Архивирано од изворникот на February 9, 2014.
 48. „And the 2014 VFCC Nominees Are …“. vancouverfilmcritics.com. December 23, 2013. Посетено на January 19, 2017.
 49. „2014 Gracies Winners – Alliance for Women in Media“. Alliance for Women in Media. Посетено на January 19, 2017.
 50. „2014 winners“. criticschoice.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-25. Посетено на January 19, 2017.
 51. „The Television Critics Association Announces 2014 TCA Award Nominees As It Celebrates 30 Years Of The Prestigious Awards Program – Television Critics Association“. tvcritics.org. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на January 19, 2017.
 52. „The Constellation Awards – A Canadian Award for Excellence in Film & Television Science Fiction“. constellations.tcon.ca. Архивирано од изворникот на 2011-07-15. Посетено на January 19, 2017.
 53. „Best Actress, Drama – EWwy Awards 2014 – Meet Your Winners“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2017-12-30. Посетено на 2020-03-13.
 54. „SAG Awards Search | Screen Actors Guild Awards“. www.sagawards.org (англиски). Посетено на January 19, 2017.
 55. „2015 ACTRA Awards in Toronto – The Winners“. ACTRA Toronto. Архивирано од изворникот на August 26, 2016. Посетено на June 13, 2016.
 56. „Nominations Search“. Television Academy (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-01-31. Посетено на January 19, 2017.
 57. „2016 Canadian Screen Awards Television Winners“ (pdf). Academy of Canadian Cinema & Television. March 13, 2016. стр. 18. Посетено на June 16, 2016.[мртва врска][мртва врска]
 58. „The ACTRA Awards in Toronto | ACTRA Toronto“. www.actratoronto.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-01-22. Посетено на January 19, 2017.
 59. „THE INTERNATIONAL PRESS ACADEMY ANNOUNCES NOMINATIONS FOR THE 21th ANNUAL SATELLITE™ AWARDS“ (PDF). Press Academy. November 28, 2016. Посетено на December 14, 2016.
 60. „2017 TV Nominees – Academy.ca“. Academy.ca. Посетено на January 19, 2017.
 61. „2017 Film Nominees – Academy.ca“. Academy.ca. Посетено на January 18, 2017.
 62. „2017 Film Nominees – Academy.ca“. Academy.ca. Посетено на January 18, 2017.
 63. „2017 ACTRA Awards in Toronto Nominees | ACTRA Toronto“. www.actratoronto.com (англиски). Архивирано од изворникот на February 20, 2017. Посетено на February 19, 2017.
 64. Tapley, Kristopher (December 6, 2017). „Netflix, FX's 'Feud' Lead Critics' Choice TV Nominations“. Variety. Посетено на December 6, 2017.
 65. „Guest Actor in a Drama Series – Emmys: Netflix Beats HBO With Most Nominations“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на July 12, 2018.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MTNS130318“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „LP130523“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „LP100201“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „bbc130408“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „WA140107“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „BF130621“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „tgam130327“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „vf130329“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „cbc101031“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „bbca130113“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „PMN130109“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „LeaderPost2013-04“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „pictureday“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „NS130327“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „CTR130522“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „casanddylan“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „NYDN“ определена во <references> не се користи во претходен текст..