Татјана Вешкурова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Yelizaveta Demirova and Tatyana Veshkurova.jpg
Медали
Натпреварувач за  Русија
Женска атлетика
Олимписки игри
Сребро 2008 Пекинг

Татјана Леонидовна Вешкурова (руски:Татьяна Леонидовна Вешкурова) (родена на 23 септември 1981) е руска атлетичарка која се натпреварува во спринтерските дисциплини.

На европското првенство во 2006 одржано во Гетеборг, таа го освои сребрениот медал во трката на 400m, а како дел од штафетата на Русија 4х400m златниот.

Најголемиот свој успех, Татјана го постигна на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг каде како дел од штафетата на Русија 4х400m го освои сребрениот медал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]