Татра Т6А5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Татра T6A5
TT Kotlářka - Sídliště Řepy, Krematorium Motol, Tatra T6A5 dc.jpg
Татра T6A5 во Прага
Општа информација
ПроизводителFlag of the Czech Republic.svg ЧКД
Производство1991-1998
Претходен моделТатра Т3
Број на секции1
Технички параметри
Должина14700 mm
Ширина2500 mm
Висина3165 mm
Маса18700-19500 kg
Максимална моќност4 × 45 или 4 × 46,8 kW
Максимална брзина65 km/h
Број патници100–115
8743-interior.jpg
Внатрешност
Татра T6A5 на Ризницата

Татра T6A5 е трамвај, кој бил произведуван од 1991 до 1998 година во фабриката ЧКД во Прага, како наследник на трамвајот Татра Т3 и во употреба е до денешни дни.

Татра T6A5 е еднонасочен трамвај. Овој трамвај е одвоен од трамваите Т6А2 за Германија и Т6Б5 за Советскиот Сојуз. Трамвајот има три врати на десната страна. Трамвајот има електрична тиристорска опрема TV3.

Технички параметри[уреди | уреди извор]

 • Должина: 14,7 m
 • Ширина: 2,5 m
 • Висина: 3,165 m
 • Тежина на празен вагон: 18,7-19,5 t
 • Максимален број патници: 100–115
 • Максимална моќност: 4 х 45 kW или 4 × 46,8
 • Напон: 600 V DC
 • Максимална брзина: 65 км/ч

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Држава Град Тип Година на испорака Број Инвентарни броеви
 Чешка Брно T6A5 1996 20 1201-1220 [1]
Острава T6A5 1994-1998 38 1101-1138 [2]
Прага T6A5 1995-1997 150 8601-8750 [3]
1998 1 8600 [4]
 Словачка Братислава T6A5 1991-2006 58 7901-7958 [5]
Кошице T6A5 1992-1993 30 600-629 [6]
Вкупен број: 296

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Evidence DPMB: vozy T6A5“ (чешки). Bmhd.cz. Посетено на 2008-12-31.
 2. „T6A5“ (чешки). Mhd-ostrava.cz. Посетено на 2010-01-04.
 3. „T6A5“ (чешки). Prazsketramvaje.cz. Посетено на 2008-12-31.
 4. „T6A5.3“ (чешки). Prazsketramvaje.cz. Посетено на 2008-12-31.
 5. „Tatra - ČKD T6“ (словачки). Imhd.sk. Посетено на 2008-12-31.
 6. Tatranský (2004). „Košické koľaje 1891–2004“. Brno. стр. 82. ISBN 80-239-3979-3. Отсутно или празно |url= (help)