Тате (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тате
Преп. и какоДраги татковци
Жанркомедија, драма
Форматтеленовела
СценариоДушан Јанковиќ
Кристина Ѓуковиќ
РежијаМилан Коњевиќ
Владимир Алексиќ
Филип Чоловиќ
Станко Црнобрња
УлогиФилип Јуричиќ
Андреј Шепетковски
Бранко Јанковиќ
Миљан Прљета
Милан Калиниќ
Музичка темаМарија Шерифовиќ – „Пријатели“
КомпозиторСаша Николиќ
ЗемјаСрбија Србија
ЛокацијаБелград
Јазиксрпски
Број на сезони2
Број епизоди180
Време на траење45 минути
Продукција
Извршен продуцентМиша Илиќ
Ивана Матковиќ
Маша Чумиќ
ПродуцентСветлана Дрињаковиќ
Помошен продуцентМилан Милисављевиќ
МонтажерСузана Башковиќ
СценографијаДукан Раденковиќ
КинематографијаМики Трајковиќ
Небојша Башиќ
ПродукцијаSmart media production
Прва ТВ
Емитовање
ЕмитерПрва ТВ
Б92
Прво
приказано на

Прва ТВ
Премијерно
приказивање

27 јануари 2020 година — 19 февруари 2021 година
Емитовање у Српској
ЕмитерАлтернативна ТВ
Емитовање у Црној Гори
ЕмитерПрва ЦГ
Премијерно
приказивање

27 јануари 2020 година — 19 февруари 2021 година
Официјален веб-сајт

Тате е српска теленовела која се прикажува од 2020 година на ТВ Прва. Станува збор за римејк на аргентинска теленовела.

Серијата првично е најавена во мај 2019 година под името Драги татковци. Планирано е да се емитува од септември 2019 година како наследник на теленовелата Вистини и лаги, која завршиле по третата сезона,[1] меѓутоа, во август е објавено дека Вистини и лаги се обновени за новата сезона, а Драги татковци е одложена. Во декември 2019 година е откриено дека серијата ќе се емитува од јануари 2020 година под називот Тате.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Работата на серијата се наоѓа во современ Белград. Главните ликови се Петар, Влада, Марко и Тома, модерни, добронамерни и сегашни мажи, кои се дружат преку татковството. Влада е традиционален и донекаде груб сопственик на пицерија, татко на три момчиња кој има огромни проблеми со сопругата поради сопствената љубомора. Марко е незадоволен глумец во климакс, кој има нестабилна работа, поранешна сопруга и две ќерки, но и нова, премногу амбициозна жена, која го родила неговиот син. Петар е успешен адвокат, вљубен во себе и во својот начин на живот, кој од корен се менува кога ќе сфати дека има син за кој не знаел. Тома е убав ветеринар, кој со својата ќерка се преселил во Белград по смртта на сопругата, за да започне нов живот. Животите на овие четворица херои ќе се испреплетат на необичен начин, што ќе доведе до разни животни пресврти, смеа, интриги, солзи, разделби, нови љубови и пријателства во кои разни луѓе, нивните пријатели, жени, девојки, соработници итн. бидат вклучени.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Филип Јуричиќ
Милан Калиниќ
Петар Малбаша
Андреј Шепетковски Марко Кршиќ
Бранко Јанковиќ Владимир „Влада” Бамбуловиќ
Миљан Прљета Тома Дугошија
Љубинка Клариќ Елеонора „Лола” Качански
Јелица Сретеновиќ Велиборка „Вега” Дугошија
Мики Дамјановиќ Здравко Радиќ
Ања Алач Дуња
Маријана Миќиќ Горица Угрица
Јована Јеловац Цавниќ Симче (Сара)
Ташана Ѓорѓевиќ Миона Бамбуловиќ
Катарина Жутиќ Ружа Шишарица
Соња Колачариќ Јасна Матавуљ
Тамара Радовановиќ Ема Угрица
Срѓан Јовановиќ Завиша „Тврди"
Сташа Николиќ Ива Кршиќ
Луција Вујовиќ Миа Кршиќ
Никола Брун Предраг „Пеки” Бамбуловиќ
Јован Пауновиќ Коста „Коки” Бамбуловиќ
Марко Ковачевиќ Филип „Фики” Бамбуловиќ
Гаврило Иванковиќ Боле Довијаниќ
Маша Јовичиќ Јања Дугошија
Лука Маркишиќ Сретен
Марија Јовановиќ Тијана Довијаниќ
Нада Блам Ковиљка Довијаниќ
Душан Ашковиќ управник Гавра
Душанка Стојановиќ Глид тетка Јагода
Драгана Ѓурѓевиќ полицајка Драгана Бабиќ
Наташа Јанковиќ социјална работничка
Иван Томиќ Влатко
Никола Драгашевиќ Пријател на Сретен
Нела Михаиловиќ Блаженка, мајка на Дуња
Иван Заблаќански Озрен
Борис Пинговиќ Лазар, татко на Дуња
Раде Ќосиќ Игор, шеф на Миона
Искра Брајовиќ Лаура
Милена Павловиќ Љиљана, директорка на социјалната служба
Неда Вуковиќ Јелена
Никола Благојевиќ Пача пајсер
Анѓела Радуловиќ Хелена Марија
Ивана Дубовац Доминика
Милена Николиќ Драгица
Данијела Танасковиќ судија Поповиќ
Владимир Алексиќ Драгутин „Гута", поранешен маж на Јасна
Предраг Дамњановиќ Пеѓа
Лена Чолак девојка на Петар
Јелена Велковски Марија, директорка на азил
Добрила Илиќ Миљанка
Михајло Милевиќ Стефан, пријател на Пеки
Марко Живиќ Роман
Милан Пајиќ Лекар на Завиша
Јасминка Хоџиќ Драгиња
Ведран Боровчанин Пријател на Завиша

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Оригинално емитување
Премиера Финале
1. 88 27 јануари 2020 год. 12 јуни 2020 год.
2. 92 15 септември 2020 год. 19 февруари 2021 год.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Драге татице стижу на јесен“. Вечерње новости. 19. 5. 2019. Посетено на 16. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]