Тасим Сулејманоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тасим Сулејманоски (Ростуша, Гостиварско, 1959) е макеоднски политичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Сулејманоски е роден во гостиварското село Ростуша во 1959 година.. Таму работел како професор по Физичка култура во подрачната гимназија Панче Попоски во Ростуше. Во 2002 е избран за пратеник во 6-та ИЕ како пратеник од СДСМ. Во 2006 година му завршува мандатот и моментално користи апанажа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пратенички состав“ (македонски). Собрание на Македонија. конс. 2011-02-13.