Тартразин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тартразин
Tartrazine.svg
Tartrazine-3D-vdW.png
Назнаки
1934-21-0 Yes check.svgОк
ChemSpider 10606981 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 6321403
UNII I753WB2F1M Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
20 g/100 mL
Растворливост 18 g/100 mL in glycerol, negligible in ethanol
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
2
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Тартразин е синтетска лимон-жолта азо боја која воглавно се користи во прехранбената индустрија.[1][2][3][4] Позната е под бројот E102.

Производи кои содржат тартразин[уреди | уреди извор]

Храна[уреди | уреди извор]

Безалкохолни пијалаци, инстант пудинзи, чипсови (Doritos, начос и др.), супи, сосови, сладолед, марципан.

Хемиски особини[уреди | уреди извор]

Тартразинот е растворлив во вода[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Food Standards Australia New Zealand. „Food Additives- Numerical List“. Архивирано од изворникот на June 25, 2009. Посетено на 2 December 2009.
  2. Current EU approved additives and their E Numbers, Food Standards Agency website, retrieved 15 Dec 2011
  3. „Food Dyes“. Center for Science in the Public Interest. Посетено на 8 March 2013.
  4. „What is Food Coloring Made Of?“. WiseGeek. Посетено на 8 March 2013.
  5. „Wayback Machine“. siri.org. Архивирано од изворникот на 2016-03-03.